Asya Kıtasında Korona Virüs
Asya Kıtasında Korona Virüs

Çin’in Wuhan kentinde 2019’un aralık ayında ortaya çıktıktan sonra bütün Dünya’ya yayılan Covid-19 salgını nüfus yoğunluğu fazla olan ülkeleri daha çok etkilemiş durumda. Korona Virüs başta Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, İspanya, Çin, Türkiye ve İran gibi kalabalık ülkelerde olmak üzere bütün Dünya’da hayatı durma noktasına getirdi. Biz bu yazımızda Asya ülkelerindeki salgının son durumunu değerlendireceğiz.

Çin’de Korona Virüsün Son Durumu

Virüsün çıktığı Çin, Asya kıtasında vaka sayısında hala 1. sırada bulunuyor. 82.543 vaka sayısının bulunduğu Çin’de virüsün yayılması neredeyse tamamıyla engellenmiş durumda. Son 1 haftada sadece 2.500 civarı yeni vaka bildirilen Çin’de hayat normale dönmüş durumda. Korona Virüs salgını sebebiyle Çin’de 3.330 insan da hayatını kaybetmiş durumda. 76.577 kişinin virüsten tamamen kurtulup iyileştiği Çin’de 379 hastanın da tedavisi yoğun bakımda devam ediyor. Salgından tamamen kurtulmaya çok yakın olan Çin’in salgınla yoğun bir savaş veren diğer ülkelere tıbbi yardımları devam ediyor.

Çin'de Korona Virüsü İçin Çalışan Sağlıkçılar
Çin’de Korona Virüsü İçin Çalışan Sağlıkçılar

İran’da Korona Virüsün Son Durumu

Çin’in ardından Asya kıtasında Koronavirüsle en büyük savaşı veren ülke konumunda bulunan İran’da 55743 vaka bulunuyor. Son 24 saatte 2560 yeni vaka bildiren İran’da salgın biraz da olsa kontrole alınmış durumda. 55.743 virüse yakalanan hastanın 3452’si yaşamını yitirdi. Son 24 saatte 158 tane yeni vefat sayısı bildiren İran’da 4103 hastanın da yoğun bakım ünitesinde tedavilerine devam ediliyor.

Türkiye’de Korona Virüsün Son Durumu

Asya kıtasında en çok vaka bulunduran 3. Ülke konumunda olan Türkiye’de salgının hızı kesilememiş durumda. Son 24 saatte 3013 tane yeni vaka ve 76 yeni vefat bildirimi yapılan Türkiye’de toplam vaka 23.934’e, toplam vefat ise 501’e çıkmış durumda. Virüsün, diğer büyük ve kalabalık ülkelere göre ülkemize daha geç gelmesine rağmen birçok ülkeyi vaka sayısında geçmiş bulunuyoruz. 20 yaş altı ve 65 yaş üzerine sokağa çıkma yasağı uygulanan Türkiye’de, alınan diğer tedbirlere rağmen de virüsün kontrol altına alınamadığı görünüyor. 1311 kişinin tedavisinin yoğun bakımda devam edildiği Türkiye’de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirler kapsamında 31 ile de giriş çıkış yasağı getirildi.

Evde Kal Çağrısı Yapan Sağlık Çalışanları
Evde Kal Çağrısı Yapan Sağlık Çalışanları

Diğer Asya Ülkelerinde Son Durum

Asya kıtasının büyük ülkelerinden biri olan Japonya’da durum yukarıdaki ülkelere nazaran daha iyi durumda. Son 24 saatte bildirilen yeni vaka ve vefat haberleriyle 4000 vaka ve 95 ölüme ulaşılan Japonya’da salgının yakın zamanda engellenebileceği düşünülüyor. Çin’e çok yakın coğrafi konumuyla dikkat çeken Güney Kore’de ise vaka sayısı 10.000 i aşmış durumda. Güney Kore’de ölüm sayısı ise 177. Dünya’da Çin’den sonra en kalabalık nüfusa sahip olan Hindistan’da ise vaka sayısı 3.000 i geçmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here