Dental İmplant
Dental İmplant

Dental implant basitçe ağızda eksik dişlerin yerine konulan titanyum vidalardır. Diş çürükleri, periodontal hastalıklar (diş çevresi dokular), travma gibi nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine konulan yapay köklerdir diyebiliriz.

Neden İmplant?

İmplant günümüzde diş fonksiyonlarını sağlamada en yakın protetik araçtır. Çekilen diş boşluğundaki kemik kaybını azaltır (köprü protezlerin aksine), yeterli ve dirençli çiğneme kuvveti sağlar. Köprü protezlerin gerektirdiği diş preparasyonuna(diş küçültmesi) gerek kalmaması en güzel avantajlarından birisidir. Çünkü köprü protezlerde diş protez kuron içerisinde çürüme yapabilir, preparasyon sırasında diş pulpasının perfore olmasına bağlı olarak (yani diş sinirinin açığa çıkması) ilave kanal tedavileri gerekebilir.

Tam dişsiz hastalarda implant çevresinde oluşacak lifler sayesinde hasta tam proteze (halk arasında damak-damaklık) oranla daha konforlu çiğneme yapar. Çene kemiğinden destek alacağı için çiğneme kuvveti ve protezin balansı (denge), tutuculuğu açısından çok büyük avantajlar sağlar.

İmplant, dişe osteointegrasyonla yani kaynaşma ile bağlanır ve titanyum biyouyumlu bir materyaldir. Yapısındaki miko girinti-çıkıntılara kemik dolması ile implant kemiğe bağlanmış olur ve etrafında lifler oluşarak dişe en yakın hissi yaratmış olur.

İmplant halk arasında çok ağrılı bir işlem olarak bilinir lakin diş çekimine göre daha basit ve konforlu bir işlemdir. Uzman hekimler tarafından yapıldığı sürece ortalama implant işlemi süresi 10-15 dakika arasında değişebilir tabiki her şey normal giderse, olası bir komplikasyonla karşılaşılmazsa.

İmplantın Yapısı

İmplant çok basit olarak dübele benzer. Çene kemiğini duvar olarak düşündüğümüzde önce matkap ile bir delik açılması sonrasında dübelin monte edilmesi ve vidanın yerleştirilmesiyle tablonun asılması olarak düşünüldüğünde dübel implanta, abutment vidaya, tablo da proteze tekabül eder.

Dental İmplantın Yapısı
Dental İmplantın Yapısı

İmplant Kime Uygulanır?

İmplant sistemik sağlığı elveren ve yeterli kemik dokusu bulunan, protetik açıdan endikasyonu bulunan her hastaya uygulanabilir. Kontrolsüz diyabet hastalarında (normal seviyedeki diyabetiklere uygulanır), D vitamini eksik hastalarda, kolestrolü çok yüksek hastalarda, yeni kalp krizi geçirmiş hastalarda gibi rahatsızlıkları bulunmayan hastalara uygulanabilir.

Gençler implant konusunda daha şanslıdırlar çünkü kemik yapısı sağlam ve iyileşme süreçleri hızlıdır. İmplant uygulanmadan önce hastaların kemik yapısı incelenmesi için ilgili bölgelerden 3 boyutlu tomografi istenir. Gerekli ölçümler yapılarak tedaviye hazırlanılır.

Yerli ve İthal Dental İmplant

İmplantlar temel olarak menşeine göre ikiye ayrılır. İthal implantlar genel olarak yerli implantlara göre daha çok tercih edilirler lakin her ithal implant her yerli implanttan iyidir algısı oluşmamalıdır. Bazı kendini kanıtlamış ülkenin implantları başarı oranı ve uygulanış olarak kabul görmüş implantlardandır ve bu ülkelerin başında İsviçre Almanya Fransa gibi ülkeler sayılabilir.

Ülkemize Euro kuru ile girdikleri için fiyatları daha pahalıdır. Yerli birçok firma kendi argesini kurmuş Avrupa standarlarını yakalamış durumdadır. Eğer sistemik durumunuz müsaitse yerli implant tercih edebilirsiniz zaten çoğu firma implantları için ömür boyu garanti veriyor. İmplant uygulaması devlet hastanelerinde şu an ücretli, hatta bazı hastanelerde işlem ücreti implant ücreti ameliyatı yapacak hekim kıdemli ise öğretim görevlisi farkı gibi ücretler de yansıtıldığı için özel poliklinik ve muayenehanelerde ağız diş ve çene cerrahisi veya periodontoloji bölümünde uzmanlık yapmış uzman hekimlere implant yaptırmak fiyat olarak daha uygun hale gelmektedir. Yaptıracağınız muayenehane-polikliniğin kurumsal veya güvenilir tanınmış olmasında fayda var ilerisindeki olası problemlerin giderilebilmesi açısından fayda sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here