Dünya Geneli Vaka Yoğunluğu
Dünya Geneli Vaka Yoğunluğu

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez görüldükten sonra Dünya genelinde etkisini gösteren Korona Virüsü önlenemeyen yayılma ve bulaşma hızıyla insanların sağlığını tehdit etmeye devam ediyor. Uygulanan bütün tedbirlere rağmen yayılma hızında azalma sağlanamayan virüs, başta Amerika Birleşik Devletleri ve bazı Avrupa ülkelerinde olmak üzere etkisini yoğun şekilde hissettiriyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Korona Virüsün Son Durumu

Bugüne(02.04.2020) kadar yaptıkları 1 milyon 200 e yakın testte 211.143 vaka tespit eden Amerika Birleşik Devletleri’nde 4713 kişi de Covid19 hastalığı sebebiyle yaşamını yitirdi. 8805 kişinin tedavisinin tamamlandığı ABD’de 5005 kişinin de tedavisi yoğun bakım servisinde devam ettiği açıklanmıştı. Bugün açıklanan günlük verilerde ise ABD 22.103 yeni vaka ve 1025 de yeni vefat haberi duyurdu. 1479 kişinin tedavisinin de tamamlandığını belirten ABD yoğun bakımdaki toplam hasta sayısının ise 5421’e çıktığını duyurdu. ABD başkanı Trump’ın açıklamalarına göre ise Amerika ve bütün dünyayı çok zorlu bir süreç bekliyor. Önümüzdeki 2 haftanın çok kanlı ve acı verici geçeceğini belirten Trump, vatandaşlarına tedbirlere uymaları çağrısında bulundu. Trump’ın açıklamalarında en dikkat çeken ayrıntı ise ABD’nin bu salgında en iyi ihtimalde 150-200 bin aralığında vefat vereceği oldu.

Donald Trump
Donald Trump

Avrupa Ülkeleri

Virüsün çıktığı ülke olan Çin’den sonra en hızlı yayılma sağladığı ülke olan İtalya’da durumlar günden güne kötüleşiyor. Yetkililerin ve devlet adamlarının açıklamalarına göre Koronavirüs İtalya ve Dünya’da henüz maksimum noktaya çıkmadı. İtalya’da uygulanan sokağa çıkma yasağı olmasına rağmen virüsün çok hızlı yayılması İtalyan vatandaş ve yetkilileri de endişelendirmeye devam ediyor. Nüfusunun yaşlı olması sebebiyle ölüm/vaka oranının da yüksek olduğu İtalya’da şu ana kadar 115.242 vaka ve 13.915 vefat tespit edildi. Şu ana kadar 18.278 iyileşen hasta bildiren İtalya’da yoğun bakımda tedavisi devam eden hasta sayısı ise 4053.

İtalya'da Korona Virüs
İtalya’da Korona Virüs

Koronavirüsün hızlı yayıldığı bir diğer ülke olan Almanya’da ise durum Amerika ve İtalya’ya göre biraz daha iyi. Şu ana kadar 81.727 vaka bildirilen Almanya en düşük ölüm/vaka oranına sahip ülke konumunda. 81.727 vakanın bulunduğu Almanya’da vefat eden kişi sayısı 1012. İtalya ve Amerika’ya göre daha az vaka bulundurmasına karşın Almanya’nın bildirdiği tedavisi tamamlanan hasta sayısı bu ülkelere göre daha fazla konumda. Şu ana kadar 22090 kişinin tedavisinin tamamlandığı Almanya’da 3936 hastanın tedavisi de yoğun bakım ünitesinde devam ediliyor.

Avrupa’da koronavirüs salgınının kötüye gittiği bir diğer ülke ise İspanya. Vaka sayısında İtalya’ya yetişmek üzere olan İspanya’da şu ana kadar 110.238 vaka görüldü. Bu vakaların 10.096 tanesinin vefat ile sonuçlandığını bildiren İspanya’da 26.743 hastanın da tedavisi tamamlandı. 6.092 hastanın tedavisi de yoğun bakımda devam ediyor.

İspanya'da Sağlık Çalışanları
İspanya’da Sağlık Çalışanları

Tedbirleri almak ve uygulamak da geç kalan ülkelerin başında gelen ABD ve bu Avrupa ülkelerinde durum iç açıcı gözükmüyor. Özellikle İtalya ve İspanya’daki yaşlı nüfusun fazla olması da durumu daha da kötüleştiriyor. Vefat edenlerin %80’inin 70 yaş üzeri olduğu bilinen İtalya ve İspanya’da gençlerin taşıyıcı rolü oynadığı ve bunları tespit etmekte geç kalındığı bildirildi.

Dünya Geneli

Bütün Dünya’da etkisini hissettiren Koronavirüs’ün 190’dan fazla ülkede tespit edildiği biliniyor. Şu ana kadar aktarılan resmi verilerde virüsün bulaştığı kişi sayısı 1 milyonu geçti. Dünya genelinde 52.000’den fazla da vefat eden kişi bulunuyor. 210.000’i aşkın kişinin de tedavisinin tamamen bittiği ve virüsü yendiği açıklandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here