Hangi Maskeler Corona Virüsten Korur
Hangi Maskeler Corona Virüsten Korur

Aralık ayında Çin’de ortaya çıktıktan sonra aylardır bütün Dünya’yı etkisi alan Korona Virüs son birkaç haftadır da ülkemizin gündemini meşgul etmekte. 11 Mart’ta görülen ilk vakanın ardından virüsün hızı giderek artan Türkiye’de her akşam açıklanan yeni vaka ve vefatlarla beraber sayılar da artıyor. Türkiye’de şu ana kadar bu akşam açıklanan 3148 yeni vaka ve 75 yeni vefat bilgisi ile 30.217 vaka ve 649 vefat sayısına ulaşıldı.

Covid19 salgınının kontrol altına alınamadığı ülkemizde alınan tedbirlere ek olarak her geçen gün yeni önlemler alınıyor. Son olarak marketlere, pazarlara ve diğer kalabalık alanlara giden kişilerin maske takması zorunlu hale getirildi. Ülkemizde insanlar maskesiz gezme yasağına uymaya çalışsa da maske seçimi ve kullanımında yanlış veya eksik bilgilere sahip oldukları görülüyor. Halk arasında bilindiğinin aksine her maske maalesef Corona ve diğer virüslerden vücudumuzu korumuyor.

Korona Virüs'ten Korumayan Kumaş Maske
Korona Virüs’ten Korumayan Kumaş Maske

Hangi Maskeler Korona Virüsten Korumaz?

Korona Virüse yakalanmamak veya virüsün taşıyıcısı isek çevremize bulaştırmamak için takmamız gereken maskelerimizi seçerken, maskenin virüslerden koruyup korumadığına dikkat etmeliyiz. Bilinenin aksine maskelerin her modeli insanları virüsten korumuyor. Özellikle sosyal medya ve internet sitelerinde reklamları dolaşan cloth mask ve sponge mask modellerinin virüsten koruma oranı %0’dır. Yıkanabilir olarak reklamı yapılan bu kumaş maskelerin Korona Virüs salgınında alınan önlemler için bir katkıları bulunmuyor. Bu kumaş maskelerin sadece bakteri, toz ve polene karşı insanları koruduğu biliniyor.

Hangi Maskeler Korona Virüsten Korur?

Virüsten en çok koruyan maske modellerinden bazıları ise N95 model maske, cerrahi maske, FFP 1, FFP2 ve FFP3 model maskelerdir. N95 ve cerrahi maskelerin insanları virüsten %95 olarak koruduğu bilinmekte. Bu maskeler insanları virüsten korumanın dışında, bakteri, toz ve polene karşı da etkili şekilde korumaktadır. İsimlerini ‘filtering facepiece’ sözcüğünün harflerinden alan FFP1, FFP2 ve FFP3 maskeleri de virüsten korumada gayet etkilidir. FFP maskelerin isimleri Avrupa Birliği’nin benimsediği kategorizasyon işlemiyle belirlenmiştir. Bu maskeler isimlerini aerosol bulaşma risklerini kaç kat azalttıklarına göre almıştır. FFP1 bulaşma riskini 4 kat, FFP2 10 kat, FFP3 ise 20 kat azaltır.

Hangi Maskeler Korona Virüs'ten Korur
Hangi Maskeler Korona Virüs’ten Korur

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here