Virüs Yaz Aylarında Azalacak
Yaz Aylarında Virüsün Durumu

Covid19 virüs salgının bütün Dünya gibi ülkemizde de yayılma hızını artırdığını görmekteyiz. Yaz ayları yaklaşırken hepimizin aklındaki bu önemli soru işaretlerini cevaplamak istedik. Sizin için konunun uzmanlarının çalışmalarından ve  ABD’deki önemli dergilere verdiği bazı röportajlardan araştırdık.

Amerika’da yapılan bir bilimsel çalışma, Covid 19 isimli yeni koronavirüsün, dünyadaki daha sıcak ve nemli bölgelerde, daha soğuk bölgelerde olduğu kadar fazla bir şekilde yayılmadığını buldu.  “Social Science Research Network” dergisinde yayınlanan bu konudaki ilk bilimsel analiz hala gözden geçiriliyor olsa da, sıcak aylarda neler bekleyebileceğimize bir bakış sunuyor.

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde çalışmalarını sürdüren Qasim Bukhari ve Yusuf Jameel,  COVID-19 virüsünün neden olduğu küresel hastalık vakalarını analiz ettiler ve enfeksiyonların% 90’ının 3-17 santigrat derece arasındaki alanlarda meydana geldiğini buldular (metreküp başına 4 ila 9 gram mutlak nem düşen yerlerde) (g / m3). (Mutlak nem, sıcaklıktan bağımsız olarak havada ne kadar nem olduğunu gösteren değerdir.)

Ortalama sıcaklığı 18 C’den yüksek ve nem oranı 9 g / m3’ten yüksek olan ülkelerde, COVID-19 vakalarının sayısı küresel vakaların yaklaşık % 6’sı kadar.

Diğer solunum yolu virüsleri gibi, yeni tip koronavirüsün sıcaklık arttıkça yayılma ihtimali azalır mı?

Yazarlar, “2019 corona virüsünün daha sıcak ve nemli iklimde bulaşmasının daha az etkili olabileceğini” gösterdiğini , COVID-19 iletiminin çoğunun nispeten daha az nemli alanlarda gerçekleştiği göz önüne alındığında, nem faktörü önemli bir rol oynayabileceğini söylediler.

Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Schaffner “Live Science” dergisine verdiği röportajda: “Virüs, yaz aylarında iletimini tamamen durdurmasa da bu veriler bize biraz umut verebilir,” dedi

İnfluenza(grip virüsleri) gibi solunum virüslerinin yayılımı, yüksek nem ve yüksek sıcaklıklarda azalır. Dr.Schaffner, sıcaklığın ve nemin grip virüsünü veya diğer mevsimsel virüsleri neden etkilediği tam olarak belli değil, ancak nefes verdiğinizde, boğazınızın arka kısmındaki bazı virüslerin havaya itildiğini söyledi. “Mikroskop alıp o virüse bakacak olsaydık, damlacık adı verilen mikroskopik bir nem küresi ile çevrili olduğunu görebilirdik” diye sözlerine ekledi.

Kış Ayları ile Yaz Aylarının Farkı Ne?

Kış mevsiminde havada nem seviyesi düşük olduğu için, bu nem küresi buharlaşma eğilimindedir, bu da “yerçekimi onu yere çekmeyeceğinden virüsün daha uzun süre havada durabileceği anlamına gelir” dedi. Ancak yaz aylarında, viral bir parçacığı nefesinizle dışarıya verdiğinizde, o damlacık buharlaşmaz, bu da damlacığın daha ağır olacağı ve yerçekiminin onu daha kolay bir şekilde dışarı çekeceği anlamına gelir. Virüsün iletiminin yaz aylarında çok düşük seviyelere düştüğünü, bu nedenle genellikle daha sıcak aylarda çok fazla endişelenmemiz gerekmediğini de sözlerine ekledi. Ancak soğuk algınlığına neden olan Corona virus gibi diğer virüsler, “grip kadar dramatik olmayan mevsimsel bir dağılıma sahiptir”, dedi.

Konuyu özetleyecek olursak Yüksek sıcaklıklar ve daha yüksek nem, virüsün yavaş yayılmasına yardımcı olabilir. Havaların daha da ısınacağı önümüzdeki günlerde virüsün yayılma hızını önemli ölçüde azalacağını anlayabiliriz. Hayatımız tam olarak eski haline dönmese de büyük bir rahatlama yaşayacağımızı söyleyebiliriz. Uzmanların bu çalışmalarından çıkardığımız sonuç: Virüs tehlikesi yaz aylarında tam olarak bitmese de önemli ölçüde azalacağıdır.

Kaynak: “Live Science” dergisi

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here