Korona Virüsü ile Grip Arasındaki Farklar
Korona Virüsü ile Grip Arasındaki Farklar

Korona virüsü ve grip arasında çok fazla fark olmaması, iki hastalığın da çok benzer semptomlarla seyretmesi, ayırt edilmesini zorlaştırıyor. Peki temel farklar nelerdir? Semptomlarınız varsa hangi hastalığı neye göre değerlendirmeniz gerekir? Tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyada hızla yayılan Korona Virüsü, bir solunum yolu hastalığıdır. Solunum yollarından akciğere inerek burada çoğalan ve hastalığa sebep olan virüs, tıpkı grip gibi özellikler gösterir. Her iki hastalığa da sebep olan virüsler RNA virüsleridir.

Grip virüsü bölünürken hata oranı yüksek olduğu için sürekli mutasyona uğrar ve önceki yıl yaptırdığınız grip aşısı bir sonraki yıl korumayabilir. Grip de aslında bağışıklığı düşük, risk grubunda olan kişiler için ölümcül olabilmektedir. Ancak tabi ki Covid-19 ile grip arasında ciddi farklar bulunmaktadır. Covid-19 salgını gribe oranla daha tehlikeli ve ölümcüldür.

Grip ve Korona Virüsü Kuluçka Süreleri

Kuluçka süresinin de uzun olması Covid-19 salgınının hızlı ilerlemesine sebep olmaktadır. Corona Virus için kuluçka süresi 5-14 gün olarak berlirtilirken, gripte bu süre çok daha kısadır. Yaklaşık 2 gün gibi bir kuluçka süresinden sonra grip hastalığı kendini göstermektedir.

Grip (influenza), aslında her kış döneminde hayatımıza girip, yaz aylarında ortadan kalkan bir hastalıktır. Soğuklarda vücudun direncinin düşük olmasıyla etki eder. Sıcak havada ise kış mevsiminde olduğu kadar etkili olamaz. Kuluçka süresi gibi hastalık sürecinin atlatılması da Korona Virüsü’ne göre daha kısadır. Normal bir bağışıklık sistemine sahip bir insan, gribi 1 haftada kesin olarak atlatabilir.

Korona Virüsü ile Grip Arasındaki Farklar

Korona Virüsü ile grip arasındaki farklar aslında çok azdır. İki hastalık da hem gösterdiği belirtiler, hem de vücuda etkileriyle benzerlik gösterir. Ancak en temel farkı uzmanlar solunum zorluğu olarak açıklamaktadır. Grip hastalığı ciddi bir solunum zorluğuna sebep olmazken, Korona Virüsü ciddi etki ettiği bedenlerde solunum zorluğuna sebep olur. Her iki hastalık da zatürreye (pnömoni) sebep olabilmektedir. Akciğer enfeksiyonu olan zatürre, ilerleyen safhalarda kişide ciddi solunum yetmezliğine sebep olabilir ve solunum cihazına ihtiyaç duyulabilir.

Temel olarak her iki hastalık arasındaki farklar aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Korona'nın Diğer Hastalıklardan Farkları
Korona’nın Diğer Hastalıklardan Farkları

Tabloda yer alan bilgilere göre Korona Virüsü ile grip hastalığında ateş, yorgunluk, kuru öksürük sık görülen semptomlardır. Ancak sadece bu belirtilerin olması her iki hastalık için de kesinlik sağlamaz. Korona Virüsü’nde (ilerleyen safhalarda) solunum zorluğu şiddetli bir şekilde görülürken gripte böyle bir semptom yoktur.

Öksürük de her iki hastalığın ortak belirtilerinden biridir. Ancak Korona Virüsü’ne yakalanmış hastalarda öksürük sık rastlanan bir semptomken, gripte öksürük daha yumuşak seyreder ve daha seyrek görülür.

Bir diğer semptom olan hapşırma bir Covid-19 belirtisi olarak açıklanmamıştır. Gripte ise bazen hapşırma eylemi gerçekleşebilmektedir. Aynı durum burun akıntısı için de geçerlidir.

Burun tıkanıklığı hem Korona Virüsü’nde hem de gripte bazen rastlanan bir belirtidir. Gözlerde sulanma ise her iki hastalıkta da görülmez.

Boğaz ağrısı ve ishal belirtileri de her iki hastalıkta nadir görülen semptomlardır.

Korona Virüsü ile ilgili son açıklanan uzman yorumlarına göre yeni bir semptom da koku duyusunda kayıptır. Koku alamama artık bir Korona Virüsü semptomu olarak kabul edilmektedir. İlk zamanlarda böyle bir semptomdan bahsedilmemiş olsa da, son günlerde sadece koku alamadığı için hastaneye başvuran bazı vakalarda Korona Virüsü testi pozitif sonuç vermiştir. Ancak sadece koku alamadığınızda hastaneye gidip, Korona Virüsü olmadığınız halde hastaneden bulaştırma riskini almanızı tavsiye etmiyoruz. Azalarak başlayan bir koku duyusunda kayıp nezle belirtisi de olabilir. Eğer birden koku duyusunda kayıp yaşadıysanız mutlaka hastaneye gitmelisiniz.

ÖNEMLİ NOT: Korona Virüsü, henüz yeni karşılaştığımız ve tam olarak özelliklerinden emin olamadığımız bir hastalıktır. Bu yüzden semptomlar ve bulaşıcılık insandan insana farklılıklar gösterebilir. Lütfen bu yazıdan ya da internetteki herhangi bir içerikten %100 emin olarak hareket etmeyiniz. Herhangi bir şüpheniz ya da şüpheli temasınız varsa mutlaka uzman bir kişiye danışınız. Sağlık Bakanlığı tarafından kurulan 184 Korona Virüsü hattından daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here