Korona Virüs
Korona Virüs

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra bütün Dünya’da hayatı durma noktasına getiren Korona Virüs salgınının hızı henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Virüsün Dünya’yı bu kadar çok etkilemesinin en büyük sebebi ise canlıdan canlıya çok kolay ve hızlı şekilde yayılabilmesi olarak görülüyor. Öyle ki virüsün 3-4 ay gibi kısa bir sürede resmi verilere göre en az 1 milyon 300 bin kişiye bulaştığı biliniyor. Resmi olarak açıklanmayan veya tespit edilmeyen vakalarla beraber ise Dünya genelinde 5 milyon civarı virüs taşıyıcısı olduğu tahmin ediliyor. 1.300.000 resmi vaka sayısı içinden 70.000’den fazla kişinin ise hayatını kaybettiği biliniyor.

Korona Virüsün Bulaşma Yolları

Korona Virüsün en çok görülen yayılma şekli ise temas yoluyla olarak gözüküyor. Yetkililerin temas yolu dışında virüsün damlacık yoluyla bulaşıp bulaşmadığı konusundaki araştırmaları ise son bulmuş durumda.

Çin'de Korona Virüs Hastası
Çin’de Korona Virüs Hastası

Havadan Korona Virüs Kapılabilir Mi?

Yetkililerin araştırma ve deneyleri sonunda SARS-CoV-2 virüsünün damlacık yoluyla bulaşabildiği kesinleşti. Yetkililere göre virüsü taşıyan bir hastanın hapşırması, öksürmesi veya konuşması sırasında havaya bıraktığı damlacıklar ile virüs yayılabiliyor. Hastanın havaya bıraktığı damlacıkları solumamız ile beraber virüs kolay şekilde bizim vücudumuza da enjekte oluyor. Corona Virüsün bu yolla yayılmasını engellemek amacıyla insanların kalabalık olabilecek alanlara maske ile çıkmaları öneriliyor. Sadece virüsten korunmak için değil, eğer farkında olmadan bir virüs taşıyıcısı isek bunu çevremize yaymamak için de maske takmak önem arz ediyor.

Korona Virüs Havada Ne Kadar Kalıyor?

Korona Virüs’ün damlacık yoluyla bulaşabildiğini biliyoruz ama peki virüs taşıyan bir insanın hava bıraktığı Korona Virüsü taşıyan damlacık havada ne kadar asılı kalabiliyor? Diğer bir tabirle virüs havada kaç saat canlı olarak kalabiliyor? Amerika Birleşik Devletleri’nde bu konuyu araştıran Ulusal Sağlık Enstitüsü, araştırma sonucunu tıp dergisi New England Journal of Medicine’de yayımladı. Virüsün havada 3 saat canlı kalabildiği belirlenen araştırmada virüsün ayrıca plastik, demir, bakır ve diğer birçok yüzeyde de bir süre canlı kalabildiği açıklandı. Yapılan diğer araştırmalarda ise virüsün havada 5 saate kadar canlı kalabildiği iddia edildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here