Korona Virüs Nasıl Yayılır
Korona Virüs Nasıl Yayılır

1960 yılında ilk olarak hayatımıza giren ve bugüne kadar 7 farklı tipi olduğu bilinen korona virüsün gündemimize 2002-2003 yılında SARS hastalığı adı altında yine Çin’de zatürre yapan bir hastalık olarak girdiği biliniyor.

Çin’in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan, daha sonrasında hızla bütün dünyaya yayılan ve Covid-19 adlı hastalığa sebep olan yeni tip korona virüsün hayatımızda olan diğer virüslerden temel farkı çok daha kolay ve hızlı yayılmasıdır. Canlıdan canlıya 2 farklı yolla geçebilen virüsün en yaygın olan bulaşma şekli temas yoluyla bulaşmasıdır.

Temas Yoluyla Bulaşma

Temas yoluyla bulaşma dediğimizde akıllarımıza ilk gelen tabi ki virüsü elinde kontamine eden (taşıyan) bir virüs taşıyıcısı ile tokalaşmak olur. Ancak temas yoluyla hastalığın yayılması dolaylı yoldan da olabilir. Virüsü taşıyan bir kişinin kullandığı eşyayı kullanmayı,temas ettiği bir parayı almayı virüsün dolaylı yoldan temas ile geçtiğine örnek gösterebiliriz.

Damlacık Yoluyla Bulaşma

Virüsün bir diğer yayılma yöntemi ise damlacık yoluyla bulaşmasıdır. Damlacık yolu dediğimizde de virüs taşıyan kişinin öksürürken , konuşurken hatta nefes alıp verirken dahi virüsü havaya damlacık olarak bırakması kastedilir. Kapalı ortamda virüslü havanın da solunması ile birlikte virüsü vücudumuza almış oluruz.

Korona Virüs Neden Çok Hızlı Yayılıyor?

Korona virüsün bu 2 basit yol ile diğer virüslere oranla çok daha hızlı yayılmasının yanı sıra; virüsü global anlamda tehlikeli kılan ve dünya genelinde önlenemez yapan temel unsur genelde gençlerde görülen hafif belirtilerdir. Kronik bir rahatsızlığı olmayan çoğu gençte olduğu gibi hastalık normal bir grip gibi ayakta atlatılabiliyor. Ancak virüsün farkında olmayan hasta etrafındaki birçok kişiye hastalığı hızlı bir şekilde yayıyor. Bu durum da virüsün bilinmeden ve kontrol edilmeden hızla yayılmasına sebebiyet veriyor.

Virüsü tehlikeli kılan bir diğer özelliği ise insan vücuduna enjekte olduktan sonra ilk belirtileri 4-14 gün arasında veriyor olması. Bu diğer virüslere göre maalesef oldukça uzun bir süre. Yani bir şekilde korona virüsü kapmış bir kişi hiçbir belirti olmadan 5-10 gün normal hayatına devam edip etrafındaki insanlara taşıyıcı rolü oynayabiliyor. Bu da virüsün kontrol edilemez olmasının en önemli sebeplerinden birisi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here