Donald Trump'ın Korona Açıklamaları
Donald Trump'ın Korona Açıklamaları

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm Dünya’yı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüsün bulaşma ve yayılma hızı hız kesmiyor. İlk çıktığı günden beri görüldüğü her ülkede hayatı neredeyse durma noktasına getiren virüs, hayatımızın tüm alanlarını etkiledi.

Virüsün Yayılma Hızındaki Artış

Çin’de görülen ilk vakanın ardından Dünya genelinde 100000 vakaya 4 ay gibi bir sürede ulaşan korona virüsü, şu günlerde bulaşma hızını gitgide artırıyor. Alınan bütün önlem ve tedbirlere karşı önü alınamayan bu yükselişle beraber corona virüsün 700-800 bin aralığını sadece 33 saatte geçtiğini görüyoruz. Giderek artan vaka ve vefat sayılarının ardından virüsün geleceği de tartışma konusu.

Okullara 30 Nisan'a Kadar Ara Verildi
Okullara 30 Nisan’a Kadar Ara Verildi

Devletler ve yetkili kişiler tarafından alınan kararları değerlendirdiğimizde Covid-19 hastalığının en az 2-3 ay daha yayılmaya devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Nitekim Türkiye’nin yanı sıra birçok ülkede de 2019’un 2. Dönem eğitim öğretim faaliyetleri durma noktasına geldi. Türkiye’de ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde eğitimler 30 Nisan’a kadar durduruldu ve uzaktan eğitime devam edileceği açıklandı. Üniversitelerde ise durum daha karamsar gözüküyor. Çünkü yakın zamanda Yüksek Öğretim Kurumu’ndan yapılan açıklamayla beraber bahar döneminde yüz yüze eğitim yapılamayacağı kesinleşti. Ülkemizdeki spor organizasyonlarının ise en erken Haziran veya temmuz aylarında başlayabileceği konuşuluyor. Daha erken bir tarihte seyircili bir müsabakanın oynanmasına ihtimal verilmiyor. Durum böyle olduğunda hayatın bu önlem ve tedbirlerle yaz ortalarına kadar olağandışı devam etmesi bekleniyor.

Devlet Büyüklerinin Endişeli Açıklamaları

Nitekim bazı devlet adamlarının ve yetkililerin açıklamaları da maalesef bu yönde. Alanında uzman birçok doktor virüsün yayılma ve bulaşma hızının henüz tavan yapmadığını önümüzdeki 2-3 hafta içerisinde tavan yapmasının beklendiğini belirtiyor. İtalya başbakanı Giuseppe Conte’nin geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama bunu kanıtlar niteliğinde. Conte yaptığı açıklamada İtalya’nın bir hayli yüksek vaka ve vefat haberlerine rağmen virüsün henüz en yüksek noktaya ulaşmadığını ve nisan ayında daha büyük riskler olabileceğini açıkladı.

Donald Trump
Donald Trump

Korona virüsünden en çok etkilenen ülkelerin başında gelen ABD’nin başkanı Donald Trump da bugün benzer bir açıklamada bulundu. Donalt Trump’ın yaptığı açıklamada Covid-19 hastalığına ‘veba’ ismini vermesi bir hayli dikkat çekti. Önümüzdeki haftaların çok kritik olacağını belirten Trump, önümüzde 2 hafta için çok acılı olacak ifadelerini kullandı. Ülkelerinin şu anda bir milli imtihanın ortasında olduğunu söyleyen başkan Trump, ülkecek daha önce böyle bir savaş vermediklerini söyledi.

Bütün bu gelişmelere ve açıklamalara bakacak olursak virüsün hayatımızı en az yaz ortalarına kadar çok fazla derecede etkilemeye devam edeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Haziran başından itibaren düşüşe geçmesi beklenilen salgında önlemlerin ve tedbirlerin istenildiği gibi uygulanması hayati değer taşımaktadır. Tüm dünyanın tedbirlere uyarak beraber hareket etmesi salgının bitiş süresini erkene çekebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here