Korona Virüs'ten Karantinaya Alınan Yerler
Korona Virüs'ten Karantinaya Alınan Yerler

Korona virüsü, Çin’de ortaya çıkarak dünyada hızla yayılan ölümcül bir hastalıktır. Covid-19 olarak da adlandırılan bu hastalık tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de etkisini göstermektedir. Yayılımı önlemek amacıyla sürecin başından günümüze kadar bazı tedbirler alınmıştır. Ancak kolaylıkla bulaşan ve hızla yayılan Korona virüs hastalığı bazı yerleşim yerlerinde daha fazla etkili olmuş ve bu bölgelerde karantina kararı alınmasına sebebiyet vermiştir.

Türkiye’de özellikle son 1 hafta içinde pek çok köy, belde ve ilçe karantina altına alınmıştır. Karantina uygulanan yerler tek bir bölgede yoğunlaşmamış olup, Türkiye’nin farklı bölgelerinde karantina uygulaması yapılmaktadır.

Türkiye’de Korona Virüs’ten Karantinaya Alınan Yerler

Türkiye’de 15 ilde karantina kararı alınan bölgeler bulunmaktadır. Bugün (31.03.2020) itibariyle Türkiye’de Korona Virüs (Corona Virus) yüzünden karantinaya alınan yerler şu şekildedir;

Van

İran sınırında bulunan Van ilimizde birden fazla yerleşim yerinde karantina uygulanmaktadır. Çaldıran ilçesine bağlı Hanköy, Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç, Çatak’ta yer alan Alacayer Mahallesi ve Çemlik, Tellikaya mezraları, Başkale ilçesinin Ilıcak Mahallesi ve Belliyurt mezrası Van’da Covid-19 sebebiyle karanatinaya alınan yerlerdir.

Van’da karantina altına alınan bölgelerin çoğu İran sınırında yer alan yerleşim yerleridir.

Çanakkale

Çanakkale ilimizde de Corona sebebiyle karantina altına alınan yerler bulunmaktadır. Çan ilçesine bağlı Maltepe köyü 14 gün karantina altına alınmıştır.

Giresun

Giresun da Korona virüs hastalığı sebebiyle karantina uygulanan illerimizden biridir. Çamoluk ilçesine bağlı Karadikmen köyünde karantina kuralları uygulanmaktadır.

Sivas

Corona virüsü tedbirleri kapsamında Sivas’ta Akıncılar ilçesinde 1 köy, Suşehri ilçesinde 2 köy ve Koyuluhisar ilçesinde 2 köy karantina uygulanmaktadır.

Çankırı

Çankırı’da da Çerkeş ilçesine bağlı Aliözü köyünde Korona Virüs yayılımıyla ilgili tedbir olarak karantina uygulanmaktadır.

Kütahya

Kütahya’nın Simav ilçesinde Yeşildere köyünde karantina uygulanmaktadır.

Gümüşhane

Gümüşhane’de Şiran ilçesi Yukarı Kulaca köyü corona virüsü tedbirleri kapsamında karantina altına alınmıştır.

Artvin

Artvin’in Borçka ilçesi Cami Camili köyü, 65 yaş ve üzeri nüfusun fazla olması nedeniyle karantina altına alındı.

Tunceli

Tunceli ilinde de Korona Virüs tedbirleri kapsamında karantina uygulanan yerleşim yeri mevcuttur. Mazgirt ilçesine bağlı Geçitveren köyü bu kapsamda karantina uygulanan bölgedir.

Yozgat

Yozgat merkeze bağlı Derbent ve Çekerek ilçesine bağlı Yukarıkarahacılı köyü yeni tip corona virüsü (covid-19) tedbirleri kapsamında karantina altına alındı.

Rize

Rize merkeze bağlı Kendirli beldesi ve yakınındaki Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köyleri korona virüs tedbirleri kapsamında karantina altına alınmıştır.

Malatya

Malatya’da Darende ilçesi Ilıca Mahallesi ve Arapgir ilçesi Eğnir Mahallesi’nde karantina kuralları geçerlidir.

Çorum

Çorum’da da ilçelere bağlı 2 farklı köyde Covid-19 sebebiyle karantina uygulaması yapılmaktadır. Sungurlu ilçesine bağlı Oyaca köyü ve Mecitözü ilçesine bağlı Fındıklı köyünde karantina kuralları uygulanmaktadır.

Düzce

Düzce Valiliği’nin aldığı kararla Düzce’ye bağlı tüm köylerde ev karantinası uygulanmaktadır.

Bayburt

Bayburt merkeze bağlı Aşağıçimağıl ve Ortaçimağıl köyleri Corona Virus önlemleri kapsamında karantina altına alınmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here