Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir Gün Gün Belirtiler
Korona Virüsü Belirtileri Nelerdir Gün Gün Belirtiler

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa bir dönemde dünyada küresel salgın haline dönüşen Korana Virüsü’nün ilk belirtileri herkes tarafından merak edilmekte.

Korona Virüsü’nün günden güne gösterdiği semptomlar genel olarak açıklansa da hala yanlış bilinen pek çok şehir efsanesi mevcut. Bunlardan biri de virüsün özellikle Çin’de hızlandığı dönemde sosyal medyadan servis edilen bayılan insan görüntüleri. Bu görüntülerle ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal medyadan yayılan bayılma videolarına itibar edilmemesi gerektiğini açıkladı. Aynı açıklamanın devamında Koca, hastalığın basit bir grip gibi başladığını ve ilerleyen vakalarda nefes darlığı ile devam edip yoğun bakıma kadar ilerlediğini belirtti.

Korona Virüs Gün Gün Belirtiler

Salgının artmasıyla insanların internet ortamında “Korona Virüs olduğumu nasıl anlarım?” araması adeta patladı. Korona Virüsü’nün nezle, grip, soğuk algınlığı gibi sıradan hale gelen solunum yolu hastalıklarıyla çok benzer özellikler göstermesi, bu hastalıklarla ortak belirtiler gösteren hastalar tarafından konunun merakla araştırılmasına yol açtı. Korona Virüsü nasıl anlaşılır sorusuna cevap arayanlar için bu yazımızda detaylı olarak gün gün semptomlar ve ilerleyiş açıklanmıştır.

Korona Virüs Gün Gün Belirtiler

Korona virüsün ilk zamanlarında öksürük, boğaz ağrısı ve ateş belirtileri ortaya çıkar. Bağışıklığı düşük olan kişilerde ishal de görülebilir. Hastalığın ilerlediği zamanlarda boğaz ağrısı şiddetlenebilir ve yeme içmede zorluk yaşanabilir. Vücutta halsizlik ve eklem ağrıları yoğunlaşır. Ateş 38 dereceye yükseldiğinde boğaz ağrısı kuru öksürük ve halsizlik çok şiddetli bir hale gelir. Soluk alıp vermek son derece zorlaşırken, ateş 38-40 derecelere kadar yükselebilir. Bu söylenen belirtiler çok ağırlaşır ve kusma meydana gelebilir. Bunların yanı sıra koku alma duyusunda azalma ya da tamamen kaybolma virüsün belirtileri arasında gösterilmektedir. Almanya’da teyit edilen her üç vakanın ikisinde koku alma duyu kaybı olduğu söylenmiştir. Korona virüs pozitif sonuçları alan kişilerin %35’inin ana semptom olarak koku alma hissi kaybı yaşadıkları belirlenmiştir. Öksürük, solunum zorluğu ve ateş gözlendiğinde kalabalık yerlerden uzak durulmalıdır. Ciddi vakalarda ilerleyen safhalarda böbrek yetmezliği de görülmektedir.

Korona'nın Diğer Hastalıklardan Farkları
Korona’nın Diğer Hastalıklardan Farkları

Korona Virüs Belirti Takvimi

Hacettepe Üniversitesi tarafından hazırlanan gün gün Korona Virüs belirtilerinin yer aldığı Korona Virüs belirti takvimi videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here