Hastalığı Geçiren Bir İnsana Korona Virüs Tekrar Bulaşabiliyor Mu?
Hastalığı Geçiren Bir İnsana Korona Virüs Tekrar Bulaşabiliyor Mu?

Korona Virüsü ilk olarak Aralık sonunda Çin’de ortaya çıkıp, tüm dünyaya hızla yayılan bir solunum yolu hastalığıdır. Kuluçka süresinin uzun olması, asemptomatik vakaların bulunması ve çok kolay bir şekilde bulaşması hastalığın tüm dünya için çok ciddi bir soruna dönüşmesine yol açmıştır. Korona Virüsü (Covid-19) tüm dünyada etkili olmaya devam ederken hala tartışılan ve insanların merak ettiği bazı sorular mevcuttur. Bunlardan biri de Korona Virüsü’nün kuluçka süresidir. Korona Virüsü’nün kuluçka süresi kaç gündür? Korona Virüsü kuluçka süresinde bulaşıcı olur mu? Hastalık için önem arz eden bu soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Korona virüsü diğer solunum yolu enfeksiyonlarına benzer belirtilere neden olabilir. Kuluçka süresi, virüsle karşılaştıktan sonra vücudun ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar olan süredir. Yapılan araştırmalara göre bu süre uzmanlar tarafından 2 ile 14 gün olarak tanımlanmıştır. Korona Virüsü belirtileri çok basit soğuk algınlığından başlayıp çok ciddi semptomlara da yol açabiliyor. Yetişkinlerde ve çocuklarda ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi hafif atlatılırken; yaşlılarda ve kronik rahatsızlığı olan insanlarda ağır bir şekilde seyrediyor. Daha ciddi vakalarda ise ölüm ile sonuçlanabiliyor. Korona Virüsü’nün en çok etkilediği ve ölümlere yol açtığı grup uzmanlar ve bilim insanları tarafından 60 yaş ve üstü insanlarla birlikte kronik rahatsızlığı olan vakalar olarak tanımlanıyor. Ancak dünya genelinde vakalar incelendiğinde oran olarak çok az da olsa bebek, çocuk ve gençler de bu hastalık sebebiyle hayatlarından olabiliyor.

Korona Virüsü Kuluçka Süresinde Bulaşır Mı?

Kuluçka döneminde virüs kendini çoğaltmaya çalıştığından dolayı bulaşması son derece yüksektir. Kuluçka döneminde kişi başka insanlarla temas etmekten kaçınmalıdır. Mümkün olduğu kadar evde kalıp kendini izole etmesi gerekmektedir. Solunum yolu enfeksiyonlarına yol açan virüslere karşı etkili bir ilaç veya aşı yoktur. Genel sağlık desteği dışında tedavisi bulunmamaktadır. Antibiyotikler sadece bakteri enfeksiyonlarına karşı etkilidir virüslere bir yararı yoktur. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek bu durumda çok önemlidir. Düzenli uyku stresten uzak durmak spor yapmak sigara ve alkolden uzak durmak son derece önemlidir.

Korona Virüsü Kuluçka Süresinde Bulaşır Mı?
Korona Virüsü Kuluçka Süresinde Bulaşır Mı?

Kuluçka süresi bazı vakalarda 2 gün sürmekle birlikte bazı vakalarda 14 güne kadar uzayabilmektedir. Hatta nadir vakalarda kuluçka süresi 14 günün de üzerinde olabilmektedir. Bu süreçte semptom ortaya çıkmamış ya da çok hafif semptomlar görülse bile hastalığın başkalarına bulaşması olasıdır. Bu yüzden en ufak bir soğuk algınlığı belirtisi olan kişiler bile maskesiz kesinlikle dolaşmamalı, kendini evinde izole etmeli, ev halkıyla yakın temasta bulunmayıp ortak eşya kullanımını da sonlandırmalıdır.

Korona Virüsü’nü bu kadar tehlikeli hale getiren en önemli özelliklerden biri de aslında kuluçka süresinin uzun olması ve asemptomatik hastaların çokluğudur. İçinde bulunduğumuz kritik süreçte mutlaka teması en aza indirmeli, mecbur kalmadıkça evden çıkmamamız gereklidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here