Korona Virüsün Dünya'daki Yoğunluk Haritası
Korona Virüsün Dünya'daki Yoğunluk Haritası

Aralık 2019 tarihinde Çin’in Wuhan kentinde ilk kez görüldükten sonra hızla bütün Dünya’ya yayılan Korona Virüs hayatı durma noktasına getirmiş durumda. 11 Mart tarihinde Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak ilan edilen virüs, bütün ülkelerin sınırlarını kapatmasına sebep oldu. Covid19 salgını çoğu ülkede eğitim, spor, sanat ve hatta ticari faaliyetleri bile engellemiş ve durdurmuş durumda.

Korona Virüs sebebiyle hayatın durduğu New York
Korona Virüs sebebiyle hayatın durduğu New York

Corona Virüsün Çin’in ardından 13 Ocak tarihinden itibaren sırasıyla Tayland, Japonya, Güney Kore ve Amerika Birleşik Devletleri’nde görüldüğü biliniyor. Bu ülkelerden sonra Avrupa Ülkelerine sıçrayan salgın en büyük etkiyi de bazı Avrupa ülkelerinde ve ABD’de yarattı. Virüse yakalanan insan sayısında 1. Sırada bulunan ABD’de 340 bini aşkın vaka bulunuyor. Yetkililer ABD’de bu kadar çok vaka görülmesinin sebebinin Çin’den ABD’ye 400.000 kişinin son 3 ay içerisinde uçması olduğunu belirtiyor. ABD’nin ardından virüsten en çok etkilenen ülkeler olan İtalya, İspanya, Almanya, Birleşik Krallık ve Fransa gibi Avrupa ülkeleri de virüs ile yoğun bir savaş vermekte.

Virüs Kaç Ülkede Görüldü?

Korona Virüsün yayılma hızı ilk günden beri yetkililerin endişe duyduğu en önemli konu konumunda. Canlıdan canlıya çok kolay geçebilen virüs, doğal olarak birçok ülkeye de kolay şekilde yayıldı. Bağımsız Milletler’e kayıtlı olan 193 ülkeden şu ana kadar 176 tanesinde Korona Virüsün görüldüğü biliniyor. İlk vakasını açıklayan son ülke ise şu anda Güney Sudan. 5 Nisan tarihinde ilk vakasını açıklayan Güney Sudan’ın ardından 17 ülke ise ülkelerinde henüz bir Korona Virüse yakalanmış hasta bulunmadığını açıkladı.

Kuzey Kore lideri Kim Jong Un

Virüsün Görülmediği 17 ülke

Mikronezya, Nauru, Palau, Samoa, Sao Tome ve Principe, Kiribati, Kuzey Kore, Lesotho, Tuvalu, Vanuatu, Yemen, Komoros Adaları, Tacikistan, Tonga, Türkmenistan, Solomon Adaları, Marshall Adaları. Uzmanlar ülkelerin resmi olarak vaka bildirmemesine rağmen bazı ülkelerde virüsün olabileceğini ve gizlendiğini düşünüyor. Örneğin yıllardır savaşın sürdüğü Yemen’de ve diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’de virüsün olduğuna kesin gözüyle bakılıyor. Salgının henüz gerçekten görülmediği düşünülen ada ülkelerinde ise gerekli önlemler alınmış durumda. Bu ülkeler arasında ilk olarak ohal ilan edilen ülke olan Nauru’nun ardından diğer ada ülkeleri de ohal ilan etmiş durumda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here