Korona Virüs ve Çocuklarımız
Korona Virüs ve Çocuklarımız

Çin’de ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs insanları hem biyolojik hem de psikolojik olarak olumsuz etkilemeye devam ediyor. Evde kal uyarılarının ardından okula gidemeyen ve evlerinde vakit geçiren öğrenciler de korona virüsten psikolojik olarak etkilenebilirler. Bu durumda anne ve babaların daha dikkatli davranması gerekiyor. Çocuklarımızın sosyal ortamlardan uzak kalması onların sosyal yaşam seviyesini olumsuz yönde etkileyebilir.  Pedagog Hakan Şahintürk’ün anne ve babalara seslendiği açıklamasında “Çocuklar, arkadaşları ile iletişim kurmaları konusunda teknolojiden faydalanabilirler. Bu şartlarda onlara bu konularda kısıtlama getirmeyelim. Akranların onlara duygudaşlık yapması çok önemli” dedi.

Teknoloji ve Çocuklar

Ebeveynlere tavsiyeler

Ebeveynlerin bu durumda yapması gereken şeyler çocuklarına bu yaşanan olayların olağan olabileceğini ve yapılması gereken şeyleri doğru aktarmalarıdır. Bu durumun geçici olduğunu söyleyerek arkadaşlarıyla iletişime geçmeleri konusunda teknolojik aletlerin kullanılmasında biraz esneklik gösterebilirler. Bizler her zaman bir çocuk gibi düşünemeyebiliriz ama bu durumda çocuklarımız arkadaşlarıyla konuşmak veya bir şey paylaşmak isteyebilirler. Çocuklarımızın normal hayat şartlarında yapabildiği ama bu süreçte yapamadığı arkadaşlarıyla vakit geçirmek, onlarla iletişim halinde olmak, okulda derslere girmek gibi etkinliklerin onların psikolojisini olumsuz etkileyebileceğini söyleyebiliriz.

Unutmayalım ki bu durum geçici bir durum. Bu süreçte çocuklarımızın ne kadar az etkilenmesini sağlayabilirsek o kadar iyi olur. Onların şu anki ve ilerideki psikolojilerinin etkilenmemeleri için süreci iyi yönetmemiz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here