Rockeffeller ve Korona İlişkisi Yeni Dünya Düzeni ve Lock Step
Rockeffeller ve Korona İlişkisi Yeni Dünya Düzeni ve Lock Step

Ülkeler teker teker karantina altına alınıyor. ABD acil durum ilan ediyor. Borsalar çöküyor. Dünya nereye gidiyor? Koronavirüs tıbbi bir sorun olmanın çok ötesinde. Bu salgın dünyayı yeni bir düzene sokabilir: LOCK STEP

Dünya üzerinde, Koronavirüs hakkında “büyütülen bir sorun” şeklinde düşünenler olduğu gibi “büyük bir krizi tetikleyebileceği” şeklinde düşünenler de var.

Geçen süre içerisinde ülkelerin karantina altına alındığını, uçuşların durduruluğunu, borsaların çöktüğünü ve pek çok kriz alametinin yaşandığını gördük. Peki bu kriz derinleşebilir ve ardından yeni bir düzen gelebilir mi? MESELENİN CAN ALICI NOKTASI BURASIDIR.

İşin “salgını Çin mi üretti, ABD mi bulaştırdı” noktasına girmeyeceğim. Bambaşka bir noktaya bakmanızı istiyorum. Dünyada meşhur ve zengin “malum” ailenin sahibi olduğu vakıf, Mayıs 2010’da önemli bir rapor yayınladı.

Aileyi tahmin etmek güç değil. Bu rapora göre gelecek 15-20 yılda teknolojinin getireceği düzenler irdelendi. Raporun önemli yanı şu: Bazı senaryolar oluşturuldu ve bu senaryoların yaratacağı etkiler incelendi.

Rapor “önceden belirlenebilir durumlar” ve “belirsizlikler” olarak iki kategoriye sahip. Tüm senaryolar “Çin, Hindistan ve diğer ulusların” yükselerek çok kutuplu bir küresel sistemin ortaya çıkmasıyla başlıyor. Yani neredeyse bugünü ifade ediyor.

Çin, özellikle yakın geçmişte yükselmeye başladı. 2017 yılında ABD ile Çin arasında ticari/askeri bazı sürtüşmeler başladı. 2019 yılında ise NATO, Çin’i tehdit olarak niteledi. Çin ise kendi vizyonunu “Yeni İpek Yolu” ile ortaya koyarak alternatif düzen seçeneğini sunuyor.

Rapor gelecek için dört önemli senaryo oluşturuyor:

  1. Clever Together
  2. Hack Attack
  3. Smart Scramble
  4. Lock Step

İlk senaryo koordineli ve başarılı bir dünya öngörüyor. Küresel sorunlar el birliğiyle çözülüyor. Bu senaryoda güçlü ittifaklar ve daha temiz bir dünya görüyoruz. İkinci senaryo nispeten daha düzensiz/güvensiz… Ana tema, teknolojinin kontrolsüzleşmesi…

Üçüncü senaryo ise merkezi otoritelerin zayıfladığı, bireylerin ve yerel toplulukların ön plana çıkarak sorunları çözmeye giriştiği bir senaryo. Ve dördüncü senaryo… ŞİMDİ SIKI DURUN!

Lock Step Nedir? Yeni Dünya Düzeni ve Lock Step

Son senaryo yani “Lock Step” ise “yukarıdan aşağıya hükümet kontrolü” öngören, otoriter bir düzen yaratıyor. SIKI DURUN: Bu senaryoya göre dünyaya SALGIN BİR HASTALIK bulaşıyor ve 7 AYDA 8 MİLYON İNSAN ÖLÜYOR. Salgının ekonomi üzerine öldürücü bir etkisi oluyor.

Lock Step
Lock Step

Rapor, felaket senaryosu için “pandemi” kavramını kullanıyor. Senaryoya göre:

  • Virüs Güneydoğu Asya’da yayılıyor.
  • Uçuşlar durduruluyor.
  • Uluslararası ticaret duruyor.
  • Turizm zayıflıyor.
  • Dükkanlar ve ofisler boş kalıyor.

Rapor, olacakları daha 2010 yılından nokta atışı şekilde yazmış. Öyle ki ülkeye girişlerde vücut ısısının kontrol edilmesi için önlem alınacağı bile yazılı. Aynı zamanda Çin’in vatandaşlarını korumak için aşırı önlemler alacağı da yazılı ki bu da tam olarak yaşandı.

Rapora göre, insanlar salgından korunabilmek için hükümetlere sınırsız yetki vermeye başlıyor. Yaşanan kriz sonucunda toplumlar kendi egemenliklerinden vazgeçiyor ve güvenlik karşılığında kontrollü bir dünyaya geçiş yapılıyor.

Demokratik, özgürlükçü ve hoşgörülü ülkeler birer birer “gözetim ve sıkı kontrol” eşliğinde otoriterleşiyor. Bu süreçte, “disiplin” faktörü toplumu kontrol etmek için ideal bir kavram olarak yerleşiyor.

Yeni düzende teknolojik gelişmeler hükümetler kontrolüne giriyor. Gelişme yavaşlıyor. Yenilikler hükümetler tarafından hayata geçiriliyor. Pandemi korkusu gıda kontrolünü ön plana çıkarıyor. Sağlık taramaları ön koşul haline geliyor. Teknoloji kısıtlanıyor.

Rapor, dört senaryoyu değerlendiren sonuç kısmıyla sona eriyor. Şimdi düşünmek gerekiyor: Koronavirüs salgını dünyayı nereye götürüyor?

Rockefeller Vakfı ve Korona Virüsü
Rockefeller Vakfı ve Korona Virüsü

IMF eski başkanı Lagarde’ın 2015 dediği gibi “Krize şükürler olsun ki son beş yılda büyük bir gelişim gerçekleşti” Veya ABD’li senatör Rahm Emanuel’in 2008’de dediği gibi “Ciddi bir krizin boşa gitmesini kimse istemez”

Bir salgın… Bir kriz… Ve yeni bir düzen…

Raporu okumak isteyenler buradan okuyabilir.

Kaynak: CON SINOV – Twitter (@lordsinov).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here