Sahte Dezenfektanlara Dikkat
Sahte Dezenfektanlara Dikkat

Bütün Dünya Korona Virüs salgınıyla çalkalanıyor. Yetkililer ve uzmanlar bu küresel salgından korunmak için insanların alması gereken en önemli tedbirlerin başında zorunlu olmadıkça evde kalmak ve bunun yanında kişisel temizliğe ve hijyene önem vermek olduğunu söylüyor. Hal böyle olunca insanlar Corona Virusten korunmalarına yardımcı olması için çareyi dezenfektan ve kolonyalarda aramaya başladı.

Çin’den çıkıp dünyaya yayılan Korona Virüs ülkemizde de gün geçtikçe etkilerini artarak hissettirmeye devam ediyor. Bazı fırsatçılar ise bu süreci lehine çevirip insan sağlığı üzerinden para kazanmaya devam etmekte. İçişleri Bakanlığımız Emniyet güçleriyle bu sürecin fırsatçı kesim tarafından kullanılmaması için denetimleri sıkılaştırmış duruda. Operasyonlar yapılmaya başladı ve birçok merdiven altı dezenfektan üretimi engellenmeye başladı.

Sahte Dezenfektan Nedir
Sahte Dezenfektan Nedir

Devlet tarafından her ne kadar engellenmeye çalışsa bile her zaman böyle fırsatçıların olması mümkün. Dolayısıyla insanların kafasında soru işaretleri oluşuyor. Vatandaşlarımızın hem bunlara fırsat vermemek hem de Korona Virüs ve bu sahte dezenfektanlarla ilgili aklındaki soru işaretlerini gidermek için bu konuda bilgilendirmek istedik. Konunun uzmanlarından sizin için araştırdık. Sahte dezenfektan hakkında neler bilmeliyiz? Orijinal dezenfektan nasıl olur? Sahte dezenfektanı nasıl anlayabiliriz?

Dezenfektanın Sahte Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Etiketinin üzerinde sağlık bakanlığından aldığı ruhsat numarası ve ruhsat tarihi muhakkak bulunması gerekiyor. Bunun yanı sıra paketinin üretici firmanın dezenfektanı üretti yer ve açık adresinin bulunması lazım. Tüketiciler ise firmanın adresine ulaşıp “Bu sizin ürününüz mü?”  diye sorabilir ve Sağlık Bakanlığı’ndan kontrol edebilmektedir. Sağlık Bakanlığı’na elinizdeki dezenfektanının ruhsatını ve üretim izninin olup olmadığını sorarak teyit edebilirsiniz. Ayrıca el temizleyicileri ve temizleyici jel diye geçen ürünlerin birçoğunun dezenfektan olmadığı unutulmamalıdır. Dezenfektanların gerçekten Covid-19 gibi virüslerden koruyabilmesi için alkol oranının 65-70 arası olması gerekir. Üzerinde “antiseptik “ ibaresinin bulunması da dikkat edilecek hususlardan biridir.

Peki  sahte dezenfektan kullanılırsa ne olur? İnsanlar sahte dezenfektandan nasıl etkilenir? Sahte dezenfektanın sağlığımıza ve vücudumuza etkileri nelerdir?

Öncelikle eğer dezenfektanınız sahteyse sizi Corona Virus karşısında korumayabilir. Sahte dezenfektan kullanımının insan sağlığına çeşitli zararları olabilir.Bunların başında cilt sorunları gelir. Uzmanlar içinde ne olduğu belli olmayan bu merdiven altı üretim dezenfektanların cildi tahriş edebileceğini söylüyor. Ayrıca çeşitli solunum problemlerine de yol açabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here