Zatürre veya Grip Aşısı Korona Virüsten Korur Mu
Zatürre veya Grip Aşısı Korona Virüsten Korur Mu

Korona virüsü tüm dünyada etkisi sürdürmeye devam ediyor. Hayatı ve ekonomiyi olumsuz etkileyen Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa sürede tüm dünya geneline yayılan korona virüsüne karşı zatürre aşısı ve grip alışı etkili olur mu sorusu hemen hemen herkesim aklına gelebilecek türden bu konuyla alakalı araştırmalara bir yenisi eklendi. Baltimore’uneski sağlık müdürü Dr. Leana Wen bir televizyon programında yaptığı açıklamalarda grip aşısı vurulmanın önemini anlattı. Baltimore’un eski sağlık müdürü Dr. Leana Wen insanları grip ve zatürre aşısının Yeni tip korona Virüsten koruyup korumayacağını açıkladı. Önemli yerlerin altını çizen Wen başka virüslere etkili olsa da olmasa da grip aşısının vurulması gerektiğini Korona Virüs ve Soğuk algınlığı nasıl ayırt edilir?

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip koroma virüsü hakkında bir çok kişinin aklına gelen sorular var. Korona virüs ile soğuk algınlığı arasındaki farkı tabi ki tam anlamıyla anlayamayız ama bunun için gereken şeyleri yapabiliriz basit bir gribin bir kaç günde gerilemesini bekleyebiliriz ancak şikayetler azalmamakta birlikte çoğalıyorsa ateş yükseliyor kuru öksürük çoğalıyorsa ve bunların yanı sıra solunum sıkıntısı oluyorsa o zaman bir hastaneye başvurmak gerekiyor.
Mevsim geçişleri sebebiyle zaten normal şartlarda da rahatsızlanıp gribe yakalanabiliyoruz. Normal bir griple korona virüsünün belirtileri birbirine çok benziyor bu konuya önem vermemiz gerekiyor. Kuru öksürük nezle grip basit soğuk algınlığı belirtileriyle başlayan sonradan burun akıntısı boğaz ağrısı halsizlik kırgınlık olabiliyor. Korona virüsü de normal virüslerden ortaya çıkan ve soğuk algınlığı ile grip benzeri bulgularla oluşan bir hastalık olduğunu unutmayalım. En başta normalmiş gibi gelen grip ve soğuk algınlığı belirtileri olan kişiler birkaç gün hastalığın seyrine bakarak bu şikayetlerin azalmaması durumunda hemen bir hastaneye başvurmaları gerekmektedir.

Uzmanların Görüşleri

Prof. Dr. Hasan Bayram özellikle yüksek ateşe dikkat çekerek ‘’Belirtilerde net bir ayrım yapmak gerçekten çok zor. Şimdiye kadar korona Virüsünde gördüğümüz öksürük daha yaygın oluyor. Ama basit bir soğuk algınlığında alerjik nezlesi olanlarda astımı olan birinde kuru öksürüğü görebiliyoruz. Yüksek ateş varsa bu çok önemlidir. Basit bir nezle ve gripte nefes darlığı çok görülmez’’ dedi.

Prof. Dr. Esin Şenol yaptığı açıklamada Dünya genelinde bir çok kilinin ölümüne sebebiyet veren yeni tip korona virüsü hakkında normal soğuk algınlığı ve korona virüsünün karıştırılmaması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Şenol açıklamalarında ‘’ Öksürük, grip ve alerjide baş ve boğaz ağrısı ise nezle ve gripte sıklıkla görülmektedir. Grip açısından ateş ve öksürük hastalığı düşündüren en önemli etkenlerden birkaç tanesidir. Grip ile korona virüsünün belirtileri birbirine çok yakın olduğundan zor ayrılır. Her ikisinde de aniden başlayan ateş ve halsizlik söz konusudur. Soğuk algınlığı ve yeni tip korona virüsü birbirinden ayıran en önemli fark ise Solunum sıkıntısı gripte olmazken korona virüste vardır. Ve her sene gripten ölen milyonlarca insan olduğunu belirtti.

Zatürre Aşısı
Zatürre Aşısı

Zatürre ve grip aşısı korona virüsten korur mu sorusuna bir diğer cevap Enfeksiyon Hastalıkları ve Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Dilek Arman’dan geldi. Arman yaptığı açıklama da ‘’ Virüsün pek çok özelliği bilinmiyor ve sadece yeni bir soğuk algınlığı virüsü oldugu biliniyor. SARS,MERS gibi aynı aileden olan diğer virüslere olan benzerliği ve ne kadar insana yayıldığı konusunda henüz bir şey söylemek mümkün değil bu nedenle bu virüs gizemli olarak adlandırılıyor’’ dedi.
Korona Virüsün kaç metreden bulaştığı tam olarak bilinmediğini vurgulayan Prof. Dr. Arman yeni tip korona virüsünün solunum sıkıntısı ve yüksek ateş olduğunu söyledi. Bunların dışında solunum sıkıntısı hastalığın belirlenmesinde çok önemli bir işaret , virüsün hastada ağır bir pnömoni yani zatürre yapıyor. Kronik kalp akciğer böbrek ve karaciğer rahatsızlığı olanlar ve diyabet hastaları risk grubu oluşturmaktadır ifadelerini kullandı.
Zatürre ve grip aşısı tam olarak korona virüsten enfekte olmamızı sağlamayacaktır fakat bu aşıların bizim için çok önemli olduğu söyleniyor. İkincil bir zatürre mikrobunu engellemek adına zatürre ve grip aşısı yaptırılmasını önemle öneriyoruz. Özellikle altta yatan başka bir hastalığı olan kişiler için zatürre ve grip aşısı yapılması son derece önemli olduğunu belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here